Site name  
 
 
 
مطا لب تحریریه
اخیرا منتشر شد
استالين، داستان و نقد يک اسطورۀ سياه (جلد ۲)
S o l i d n e t . o r g
Solidnet.org
باز انتشار
اقدامات تطبیقی در خاورمیانه چاپ پست الكترونيكي
۰۲ تير ۱۳۹۶
 بحران دیپلماتیک حول قطر مناقشات منطقه‌ای مختلفی را بلوکه کرده و کوشش برخی از کشورها را برای تنظیم آن‌ها در سایه قرار داده است. به هر حال با وجود ادعاهای ارضی که از نظر تاریخی محق به نظر می‌رسد، ظاهراً غیرممکن است که عربستان سعودی بتواند قطر را غصب کند، به همان دلیلی که مخالف غصب کویت توسط عراق بود. از دوران استعمارزدايی انگلیس تاکنون یک قانون در جهان حاکم است: هیچ‌کس حق ندارد مرزهايی را که لندن با این نیات تعیین کرده تا معضلات غیرقابل حل برای کشورهای تازه به استقلال رسیده پابرجا بماند، تغییر دهد. از این طریق لندن عملاً  وابستگی همیشگی آن‌ها را حفظ خواهد کرد.
ادامه مطلب ...
 
تأکيد دگرباره بر اهميت لنينيسم! چاپ پست الكترونيكي
۰۲ تير ۱۳۹۶
 حزب کمونیست ونزوئلا روز چهارشنبه در آغاز پانزدهمين کنگرۀ خود، یک سمینار بین‌المللی درباره اهمیت تئوری‌های ولادیمیر ایلیچ لنین در کاراکاس برگزار کرد. در مرکز پایتخت ونزوئلا، نمایندگان فراوانی از احزاب کمونیست از سراسر جهان از جمله کلمبیا، بریتانیا، آلمان، مکزیک، پاناما، پرتغال، نروژ، بلژیک و اسپانیا حضور داشتند. اسکار فیگوئرا، دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا در سخنرانی اصلی خود خاطرنشان کرد که سهم لنین در زمینه دانش انقلابی امروز هم از اهميت مرکزی برخوردار است: «ما کمونیست‌های ونزوئلايی امروز بر خصلت لنینی سازمان خود تأکید می‌کنیم. حزب انقلابی باید موضع طبقاتی روشنی داشته باشد و ایدئولوژی ويژۀ خود و برنامه طبقه کارگر را با یک جهت‌گیری انترناسيوناليستی نمايندگی کند، با يک رهبری جمعی و با استقلال کامل در مقابل بورژوازی و ابزار آن، يعنی دولت بورژوایی.»
ادامه مطلب ...
 
همه مردان آمریکا و انگلیس برای جایگزینی مصدق چاپ پست الكترونيكي
۰۱ تير ۱۳۹۶
 نگاه هرچه بیش‌تر و دقیق‌تر به اسناد تازه منتشر شده یک نکته را برجسته‌تر می‌سازد: درستی تحلیل‌‌ها و ارزیابی‌های تاریخی که در آثاری مانند «تجربه ۲۸ مرداد، نظری به تاریخ ملی شدن نفت ایران» به قلم زنده‌ياد جوانشیر، «گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران» و «بررسی مختصر احزاب بورژوازی لیبرال در مقابله با جنبش کارگری و انقلابی ایران» به قلم رسول مهربان، «حزب تودۀ ایران و دکتر محمد مصدق» به قلم زنده‌ياد کیانوری و ده‌ها کتاب و صدها مقاله دیگر که سال‌های پیش منتشر شده، و نادرستی روایت «چپ»های کنفدراسیونی مانند خسرو شاکری را از کودتای ۲۸ مرداد، که از موضع «چپ» تاریخ را به سود احزاب بورژوازی لیبرال و در مقابله با جنبش کارگری و انقلابی ایران تحریف کرده اند، نشان داده اند.
ادامه مطلب ...
 
دمکراسی به سبک سعودی‌ها! چاپ پست الكترونيكي
۳۱ خرداد ۱۳۹۶
پادشاه عربستان خواستار بیعت با پسرش به‌عنوان ولیعهد در مکه مکرمه شد. «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در حکمی حکومتی، «محمد بن‌نایف» را از ولایت‌عهدی برکنار و «محمد بن‌سلمان» را که پیشتر جانشین ولیعهد بود، به‌عنوان ولیعهد تعیین کرد. طبق حکم ملک سلمان، بن‌سلمان علاوه بر ولیعهدی و معاون نخست‌وزیر، همچنان تصدی وزارت دفاع را به‌عهده خواهد گرفت. آیت‌الله جنتی: بیعت با پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) به معنای مشروعیت‌بخشی به حکومت پیامبر و یا امام توسط مردم و بیعت‌کنندگان نمی‌باشد، بلکه تأکیدی بر اعلام وفاداری و پیروی و فرمانبری از رهبران الهی است. بنابراین نباید آن را با رأی مردم و انتخابات در دوران معاصر مقایسه کرد.»
ادامه مطلب ...
 
غول نفتی از ايران پاداش مناسب می‌خواهد! چاپ پست الكترونيكي
۳۱ خرداد ۱۳۹۶
بازگشت دوباره توتال به ایران، نخستین قراردادی خواهد بود كه یك شركت نفتی بزرگ با ایران پساتحریمی منعقد خواهد كرد. این شركت در قالب یك كنسرسیوم با یك شركت چینی و شركت ملی نفت ایران، برای حضور در فاز ١١ پارس جنوبی وارد میدان شده بود. توتال: قرارداد نفتی ایران واقعا بهبود یافته و اگر پاداشی که متناسب است، وجود نداشته باشد، به ایران نخواهیم رفت. با توجه به اینکه تحریم‌های ممنوعیت تجارت دلاری با ایران از سوی آمریکا همچنان اعمال می‌شود، توتال این پروژه را به یورو و از منابع خودش فاینانس خواهد کرد. گاز پارس جنوبی تنها نیاز بازار داخلی برخوردار از رشد پرشتاب ایران را تأمین خواهد کرد و صادر نخواهد شد. توتال علاوه بر پول، میعانات نیز دریافت خواهد کرد.
ادامه مطلب ...
 
فراخوان همبستگی علیه خودکامگی حزب حاکم در روسیه چاپ پست الكترونيكي
۳۰ خرداد ۱۳۹۶
 قانون جدیدی که ماه گدشته در دومای دولتی روسیه به تصویب رسید فعالیت‌های اپوزیسیون سیاسی را محدودتر می‌کند. این قانون که محدود کردن اقدامات نمایندگان و نامزدها را هدف قرار داده پیش از همه یک تهاجم علیه نمایندگان کمونیست است. گنادی زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه در نامه‌ای که خواهان همبستگی در مبارزه علیه این قانون است، می‌گوید: «این قانون عمدتاً علیه نمایندگان کمونیست است، زیرا آن‌ها تنها سخنگویان واقعی برای منافع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زحمتکشان، بخش‌های وسیع جمعیت هستند و در نهادهای انتخابی قدرت صدای مقاومت آن‌ها را منعکس می‌نمایند.»
ادامه مطلب ...
 
انتخابات پارلمانی فرانسه، سونامی بدون آب! چاپ پست الكترونيكي
۳۰ خرداد ۱۳۹۶
 تأملات احزاب کمونیست فرانسه پیرامون دور نخست انتخابات پارلمانی: حزب کمونیست انقلابی فرانسه: «سونامی بدون آب»؛ حزب انقلابی-کمونیست‌ها: «غیبت گسترده تأیید کرد که کارگران و جوانان می‌دانند که انتخابات هیچ تغییری در اوضاع ایجاد نخواهد کرد»؛ قطب نوزايی کمونیستی در فرانسه: «این مبارزه‌ای است که برای مقاومت حیاتی مردم فرانسه تعیین‌کننده خواهد بود»؛ حزب کمونیست فرانسه: «اصلاح مؤسسات در این کشور فوریت دارد»؛
ادامه مطلب ...
 
گرانی برق در راه است؟ چاپ پست الكترونيكي
۲۹ خرداد ۱۳۹۶
 چندی پیش، چیت چیان وزیر نیرو با اشاره به لزوم آزادسازی قیمت حامل هایی همچون برق، این‌چنین عنوان کرد که با توجه به اینکه صنعت آب و برق این امکان را دارد تا برای انجام تمام فعالیت های خود، اتکایِ به منابعِ دولتی را به صفر برساند، لازم است هزینه خدمات از مشترکان دریافت شود و می طلبد در دولت دوازدهم به سمت واقعی شدن قیمت ها پیش برویم. توجیه افزایش قیمت برق صرفاً به امر صرفه جوییِ الزام آور، منحصر نمی شود، بلکه عمده دلیل مطرح شدن این موضوع به کاهش هزینه‌های دولت و آزادسازی قیمت‌ها باز می گردد.
ادامه مطلب ...
 
سه لحن؛ يک نظر! چاپ پست الكترونيكي
۲۹ خرداد ۱۳۹۶
مصباح يزدی: «برخي مي‌گويند وقتي مردم با کسي بيعت کردند، علي(ع) وظيفه خود دانست از آن شخص اطاعت کند و حق نداشت که مخالفت کند، چون مردم رأي داده بودند، اگر يک مسلمان ايراني اين‌گونه فکر کند، پذيرفته است؟» مطهری: «بنابراين مشروعيت امامت به معني مورد نظر شيعه، از ناحيه خدا و رسول خداست؛‌ اما شرط تحقق يک شاخه آن يعني زعامت سياسي و رهبري جامعه، رأي و نظر مردم و به عبارت ديگر مقبوليت شخص امام نزد مردم است.» مکارم‌شیرازی: «دموکراسی از روی ناچاری است و در واقع حکومت مردم بر مردم نیست؛ ما نیز از روی ناچاری بیان می‌کنیم که با آرای مردم باید امور کشور اداره شود، ولی قرار نیست که امام(ع) نیز با آرای مردم انتخاب شود؛ زیرا امام با حکم الهی نصب می‌شود.»
ادامه مطلب ...
 
سخنرانی جورج ماوریکوس در اجلاس سازمان بین‌المللی کار چاپ پست الكترونيكي
۲۸ خرداد ۱۳۹۶
 به نمایندگی از جانب فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری، مایلیم درودهای‌ها گرم خود را به همه نمایندگان سازمان‌های سندیکایی و کارگران ابراز نماییم. ما در یک دوره زمانی زندگی می‌کنیم که در آن زندگی، کیفيت زندگی، کار و شرایط کاری برای طبقه کارگر و دهقانان فقیر در کل جهان سرمایه‌داری روزبه‌روز بدتر می‌شود. ما به عنوان فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری، در درون جنبش سندیکایی بین‌المللی در صف مقدم مبارزات خود، همبستگی و انترناسیونالیسم خود را با خلق‌ها و کشورهایی که از مداخلات امپریالیستی رنج می‌برند، اعلام می‌داریم. جنبش سندیکایی هم‌چنین به یک سازمان انتخابی بین‌المللی کار، بدون حذف‌ها و تبعیضات؛ با برخورد برابر با سندیکاهای عضو آن، با دمکراسی و شفافیت نیاز دارد.
ادامه مطلب ...
 
نولیبرالیسم و اتحادیه‌های کارگری (بخش نخست) چاپ پست الكترونيكي
۲۷ خرداد ۱۳۹۶
حرکت اصلی نولیبرالیسم در جهت پاسداری از منافع سرمایه‌داران بوده است. روند تغییر ساختاری ممکن است در کشورهای گوناگون متفاوت باشد، اما چهارچوب سیاست نولیبرالی عموماً شامل خصوصی‌سازی، آزاد‌سازی و انعطاف‌پذیر ساختن نیروی کار، کاهش شدید هزینه‌های رفاهی توسط دولت و غیره در جهت کاهش دستمزدها و دیگر مزایای کارگران می‌شود. حقوق کارگران از جمله حق آن‌ها برای سازماندهی و مذاکره دسته‌جمعی، شرایط زندگی مردم عادی و حقوق دمکراتیک آن‌ها زیر حملات شدید قرار گرفته است. به این دلیل که طبقه کارگر عموماً در صف مقدم مبارزه علیه این حملات قرار دارد، تضعیف نیروی سازمان‌یافته طبقه کارگر، تضعیف سندیکاهای آن‌ها، و تضعیف مقاومت طبقه کارگر در مقابل تهاجم کارفرمایان یکی از اهداف اصلی نولیبرالیسم بوده است. براساس ایدئولوژی نولیبرالی، اقتصاد بازار بدون مداخله دولت با کارآمدترین شیوه عمل می‌کند. اما در عمل، چیزی که صورت می‌گیرد عدم مداخله دولت نیست، بلکه مداخله آشکار دولت به نفع کارفرمایان، برای امکان‌پذیر ساختن انتقال ثروت و منابع از مردم به طبقه سرمایه‌دار است.
ادامه مطلب ...
 
آشنایی با سازمان بین‌المللی کار چاپ پست الكترونيكي
۲۷ خرداد ۱۳۹۶
 سازمان بین‌المللی کار در سال ۱۹۱۹ در جریان مذاکرات پیمان ورسای به عنوان یکی از آژانس‌های وابسته به میثاق ملل تشکیل شد. پس از از بین رفتن میثاق ملل و بنیانگذاری سازمان ملل به جای آن، سازمان بین‌المللی کار به یک نهاد وابسته به سازمان ملل تبدیل شد. سازمان بین‌المللی کار، عرصه‌ای است که در آن مبارزۀ طبقاتی بین کار و سرمایه به طور روشن، همه‌جانبه، در شرایط نابرابر و به سود سرمایه و کارفرما در جریان است. آنچه که از این سازمان به صورت کنوانسیون و پیشنهاد بیرون می‌آید در نهایت به وضعیت مشخص مبارزۀ طبقاتی در کشورهای عضو بستگی دارد ...
ادامه مطلب ...
 
<< شروع < قبلي 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدي > پايان >>

نتايج 1 - 27 از 8516
رفيق خسرو روزبه، قهرمان ملی ايران
همبســتگی با فلسطیــــن
انتشارات عدالت
ورودی کاربران


ثبت نام در سیستم کاربری امکان درج واکنش شما نسبت به مطالب تارنگاشت عدالت را فراهم میکند.
کارتهای دیجیتال عدالت
مطالب دریافتی
مطا لب برگزیده

 

  •  عدالت اجتماعی بخشی جدايی ناپذير از حقوق بشر است!

  • سياست تعديل اقتصادی مغاير منافع زحمتکشان و امنيت ملی است!

  • آزادی زندانيان سياسی؛  آزادی احزاب سياسی، سنديکاهای کارگری و سازمان های صنفی و توده ای!

 

© 2002-2007 تارنگاشت عدالت