Site name  
 
 
 
مطا لب تحریریه
اخیرا منتشر شد
استالين، داستان و نقد يک اسطورۀ سياه (جلد ۲)
S o l i d n e t . o r g
Solidnet.org
باز انتشار
اختلاف عقیده در درون جنبش ضدامپریالیستی چاپ پست الكترونيكي
۲۷ مرداد ۱۳۹۶

 ایالات متحده نه قصد داشت دولتهای مترقی (سوریه و لیبی) را سرنگون کند و نه نفت و گاز از منطقه بدزدد. هدف آنها ویران ساختن کشورهاست تا مردم این کشورها را به عصر حجر پرتاب کند، یعنی به زمانی که «انسان هنوز گرگ و وحشی » محسوب می شد... امپریالیسم می‌خواهد جهان را تقسیم کند: در یک طرف مناطق باثبات که از سیستم منتفع می‌گردد و در طرف دیگر اغتشاش و بلبشوی هولناک که در آنجا کسی قدرت مقاومت نداشته باشد و تنها به تنازع برای بقای خود بپردازد، مناطقی که کنسرنهای فراملیتی بتوانند از منابع طبیعی آن استفاده کنند، بدون آن‌که موظف باشند به کسی حساب پس دهند.

ادامه مطلب ...
 
دعوا بر سر حق و جایگاه مردم است! چاپ پست الكترونيكي
۲۷ مرداد ۱۳۹۶
 اما دعوا سر چیست؟ دعوا بر سر حق و جایگاه مردم است، دو تفکر، باور و رویکرد با دو عملکرد مقابل هم هستند. ما معتقدیم حق تعیین سرنوشت و حق حکومت مال مردم است. ما معتقدیم هرچه در کشور است متعلق به مردم است ، نفت یا معدن یا آب یا زمین یا جنگل و ثروت و خود دولت ، قوه قضاییه، مجلس و کل حکومت، همه متعلق به مردم است. ما معتقدیم هیچ کس بالاتر از مردم نیست. ما معتقدیم که حرف مردم و خواست مردم باید حاکم بشود. هیچ کس نباید خودش را بالاتر از مردم بداند ،هیچ کس نباید برای خودش حقی بالاتر از حق مردم قائل باشد. ما معتقدیم هیچ طبقه ممتازه ای در کشور نباید شکل بگیرد تحت هر عنوان، لباس، بهانه و دلیلی. انقلاب نکردیم که یک سری خاندان‌ها بروند و خاندان های جدید، مثل آنها یا بد تر از آنها بیایند، ما معتقدیم عدالت باید باشد و آزادی حق مردم است.
ادامه مطلب ...
 
مطالبۀ بخش خصوصی: الحاق به سازمان تجارت جهانی! چاپ پست الكترونيكي
۲۷ مرداد ۱۳۹۶
 «پیوستن به سازمان تجارت جهانی اولویت ایران نیست»؛ این جمله را رئیس کل سازمان توسعه تجارت کشور گفته است. سازمانی که متولی تجارت بوده و قرار است در مسیر تسهیل آن گام بردارد. مجتبی خسروتاج عنوان کرده که اولویت با توسعه پیوندهای منطقه‌ای است. آنچه از سوی رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام شده، حاکی از تغییر رویکرد این سازمان برای الحاق است. چراکه پیش از این، الحاق به WTO به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی بود که از سوی مقامات مختلف پیگیری می‌شد و یکی از مطالبات مهم فعالان بخش خصوصی بود. اصولا پیمان‌های منطقه‌ای با دو رویکرد متفاوت منعقد می‌شوند. یک رویکرد، انعقاد این پیمان‌ها را در راستای تمرینی برای جهانی‌شدن می‌داند اما رویکرد دیگر، رویکرد تقابلی است، به این معنی که ورود به پیمان‌های منطقه‌ای جایگزین جهانی‌شدن می‌شود.
ادامه مطلب ...
 
«بیطرف» هم‌چين «بی‌طرف» هم نبود! چاپ پست الكترونيكي
۲۷ مرداد ۱۳۹۶
 مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: هشت سال وزارت بیطرف در دولت هفتم و هشتم سبب ایجاد بسیاری از ساختارها در وزارت نیرو شد. بهترین حمایت ها از بخش برق کشور در زمان وزارت بیطرف بوده و در این دوران ساختار حرکت صنعت برق به سمت خصوصی سازی کلید خورد. آنچه حبیب الله بیطرف بایستی در دولت دوازدهم و در مسند وزیر نیرو به آن توجه داشته باشد، حمایت از بخش خصوصی، فعال کردن بیشتر بخش برق و مرتفع کردن مشکلات اقتصادی صنعت آب و برق است.
ادامه مطلب ...
 
پیرامون کمونیسم‌ستیزی «بنیاد رزا لوکزامبورگ»! چاپ پست الكترونيكي
۲۶ مرداد ۱۳۹۶
در مارس ۲۰۱۵ «بنیاد رزا لوکزامبورگ» مقاله‌ای را از مایکل بری، سرپرست «مؤسسه برای تحلیل اجتماعی» آن به نام «تراژدی کمونیسم حزبی» منتشر کرد. برجسته‌ترین جنبه این مقاله ابتذال آن است. این هیچ‌چیز به ادعانامۀ اغلب تکرار شونده علیه کمونیسم، لنینیسم، استالینیسم و اتحاد شوروی اضافه نمی‌کند. هیچ فاکت جدیدی، هیچ ایدۀ جدیدی.  بنابراین، پرسش‌های بدیهی این‌ است که چرا بری در این لحظه این مقاله را می‌نویسد و چرا بنیاد رزا لوکزامبورک آن را ترويج می‌دهد. در جنبش طبقه کارگر ایالات متحده اختلافات سیاسی وجود دارد. این اختلافات احتمالاً تا مدتی ادامه خواهند یافت. طبقه ما به وحدت عمل نیاز دارد، نه به تفرقه برآمده از دیوسازی از کمونیست‌ها، احیای سوسیال دمکراسی راست، و افترا به دست‌آوردهای عظیم سوسیالیسم قرن بیستم. بدون کنار گذاشتن مبارزه ایدئولوژیک علیه رفرمیسم، ما در بسياری از موضوعات عملی به اتحاد چپ-مرکز نیاز داریم. پلمیک مایکل بری رسیدن به این اتحاد را دشوارتر می‌کند.
ادامه مطلب ...
 
متهم پرونده‌های نفتی احمدی‌نژاد است یا روحانی؟! چاپ پست الكترونيكي
۲۶ مرداد ۱۳۹۶
به گفته دادستان دیوان احمدی‌نژاد ۷ پرونده دارد که ۵ مورد آن نفتی و ۲ مورد آن غیرنفتی است. صرف‌نظر از چنین اظهارات غیرحرفه‌ای و مغایر با شئون لازم در حوزه نظارت باید بگویم که نگارنده وکیل مدافع احمد‌ی‌نژاد نیستم و به لحاظ سیاسی هیچ‌گونه تعلق و تمایلی به وی نداشته و ندارم اما این مانع از بیان حقایق و عملکرد مالی وی در حوزه حرفه‌ای مالی و اظهارنظر محاسباتی نبوده و سکوت در برابر اظهارات غیرواقعی دادستان دیوان محاسبات را به لحاظ حرفه‌ای جایز نمی‌دانم. توجه و تدقیق در مراتب زیر موید این ادعا و در نفی اظهارات غیرواقعی دادستان دیوان است.
ادامه مطلب ...
 
امپراتوری با نئوکلنیالیسم مخرب انتقام می‌گیرد چاپ پست الكترونيكي
۲۵ مرداد ۱۳۹۶

 برای این که بتوان مخارج تأمین یک دولت رفاهی را در کشوری فراهم کرد باید مستعمرات رسماً استقلال خود را به دست می‌آوردند، که البته به این مفهوم نبود که آن‌ها کنترل واقعی امور دولتی را در دست می‌گرفتند. پس از جنگ جهانی دوم ایالات متحده آمریکا در مقام کشور اعتباردهندۀ شمارۀ یک از موقعیت خود استفاده کرد تا این روند «صوری» استعمارزدايی را شتاب بخشد البته تا آنجا که عملاً خود کنترل این کشورها را که در گذشته در اختیار بریتانیای کبیر، فرانسه و هلند بود، عهده‌دار شود.

ادامه مطلب ...
 
سنگ بزرگ نشانه نزدن است! چاپ پست الكترونيكي
۲۵ مرداد ۱۳۹۶
 جلسات رای اعتماد به وزرای پيشنهادی آغاز شد. شاه‌بيت اين جلسه سخنرانی آقای روحانی است. چند نكته در اين سخنرانی قابل توجه بود كه می‌تواند دستمايه تحليل و نيز پايه‌ای برای ارزيابی عملكرد ٤ سال آينده وی و دولت باشد. به اين وعده‌ها با حسن‌ظن و اعتماد نگاه می‌كنيم. نخستين و مهم‌ترين وعده ايشان كه به صورت كمّی نيز بيان شده است به ارتقای سطح زندگی اقشار فقير جامعه مربوط می‌شود، آنجا كه گفته‌اند؛ برای دستيابی به عدالت اجتماعی نيازمند تغيير در شيوه حمايت اجتماعی خود هستيم. دولت دوازدهم برنامه خود را به تمركز بر پوشش گروه‌های نيازمند و حمايت‌های مشروط و زماندار تغيير می‌دهد. در تلاشيم وضعيت معيشتی حدود ١٠ ميليون نفر تا سال ٩٩ بهبود پنج برابری داشته باشد و فقر مطلق ريشه‌كن شود.
ادامه مطلب ...
 
چراغ سبز زنگنه به بخش خصوصی! چاپ پست الكترونيكي
۲۵ مرداد ۱۳۹۶
 نامدار زنگنه: باید به بخش خصوصی اجازه دهیم به صنعت پتروشیمی وارد شود و مجلس نیز در این راستا ما را همراهی کند. مشکل خصوصی‌سازی برای ما هم مشکل ایجاد کرده است، جایگاه توزیع سوخت واگذار می‌شود، اما افراد و کارکنان شاغل در آن روی دست ما باقی می‌مانند، در این زمینه چون اموال جابه‌جا می‌شوند، پرسنل باقی می‌مانند و در قراردادها نیز سطح پرنسل مطرح شده است نه افراد. از ورود نیروهای مسلح و تأمین اجتماعی به صنعت پتروشیمی استقبال می‌کنم اما باید این حضور وزن مشخصی داشته باشد.
ادامه مطلب ...
 
در همبستگی با جمهوری دمکراتیک خلق کُره چاپ پست الكترونيكي
۲۴ مرداد ۱۳۹۶
 شورای جهانی صلح نگرانی جدی خود را از قطع‌نامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در پنجم اوت (۲۳۷۱/۲۰۱۷) برای تحمیل تحریم‌های جدید علیه جمهوری دمکراتیک خلق کره و مردم آن اعلام می‌کند. شورای جهانی صلح استوار با مردم کره برای حق آن در تعیین سرنوشت و آینده خود بدون مداخله خارجی ایستاده است، و تهدیدات دولت ایالات متحده و متحدین آن‌را علیه حاکمیت جمهوری دمکراتیک خلق کره رد و محکوم می‌کند. شورای جهانی صلح خواهان محو همه سلاح‌های اتمی در جهان است، اما ما تبلیغات یک‌جانبه التقاطی را علیه «برنامه اتمی» جمهوری دمکراتیک حلق کره نمی‌پذیریم. در عین‌حال، ما خواهان حل مسالمت‌آمیز اختلافات بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره و جایگزین کردن موافقت‌نامه متارکۀ سال ۱۹۵۳ با یک پیمان همه‌جانبه صلح میان دو طرف هستیم.
ادامه مطلب ...
 
در محکومیتِ قرار دادن حماس در لیست «ترور» چاپ پست الكترونيكي
۲۴ مرداد ۱۳۹۶
جبهه خلق برای آزادی فلسطین تصمیم ديوان عدالت اروپایی را برای نگه داشتن جنبش حماس در لیست «تروریستی» اتحادیۀ اروپایی محکوم کرد. جبهه تأکید کرد که جنبش حماس بخشی از جنبش رهایی‌بخش ملی فلسطین است و مانند دیگر جنبش‌های فلسطینی، همان‌طور که در حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های بین‌المللی آمده است، به حق مشروع خود برای مقاومت در برابر اشغال عمل می‌کند. جبهه افزود که دشمن صهیونیستی مرکز اصلی تروریسم در منطقه است و با توجه به اشغال اراضی فلسطینی و ارتکاب مستمر جنایات جنگی علیه مردم فلسطین، لقب تروریست زیبنده آن است.
ادامه مطلب ...
 
دستفروشی ”معضل“ نیست چاپ پست الكترونيكي
۲۳ مرداد ۱۳۹۶

 دستفروشی ریشهٔ تاریخی و در گذشته دارد و از دوران پیشاسرمایه‌داری سابقه دارد. پیله‌وری بوده مثل کسانی که پارچه در روستاها ارائه می‌کردند. پیله‌وران کسانی بودند که اجناس را بارِ مال (چهارپایان باربر) می‌کردند و به روستاها می‌بردند. این‌ها عمدتاً هم در قبال اجناس، وجه دریافت نمی‌کردند، بلکه صورتحسابی تهیه می‌کردند و موعد برداشت محصول می‌آمدند و متناسب با صورتحساب از محصول سهم می‌گرفتند.

ادامه مطلب ...
 
<< شروع < قبلي 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدي > پايان >>

نتايج 1 - 27 از 8622
رفيق خسرو روزبه، قهرمان ملی ايران
همبســتگی با فلسطیــــن
انتشارات عدالت
ورودی کاربران


ثبت نام در سیستم کاربری امکان درج واکنش شما نسبت به مطالب تارنگاشت عدالت را فراهم میکند.
کارتهای دیجیتال عدالت
مطالب دریافتی
مطا لب برگزیده

 

  •  عدالت اجتماعی بخشی جدايی ناپذير از حقوق بشر است!

  • سياست تعديل اقتصادی مغاير منافع زحمتکشان و امنيت ملی است!

  • آزادی زندانيان سياسی؛  آزادی احزاب سياسی، سنديکاهای کارگری و سازمان های صنفی و توده ای!

 

© 2002-2007 تارنگاشت عدالت