Site name  
 
 
 
مطا لب تحریریه
اخیرا منتشر شد
استالين، داستان و نقد يک اسطورۀ سياه (جلد ۲)
S o l i d n e t . o r g
Solidnet.org
باز انتشار
دخالت‌های پیدا و پنهان انگلیس در امور داخلی ایران چاپ پست الكترونيكي
۰۴ اسفند ۱۳۹۶
شب گذشته شاهد بروز حوادث تلخی در محدوده خیابان پاسداران بودیم که در نتیجه آن عده ای از جمله سه تن از عوامل نیروی انتظامی جان خود را از دست دادند و فضای عمومی جامعه دچار التهاب شد. سئوال این است که این رویدادها چرا باید در فاصله ای کمتر ۲۴ ساعت پس از سخنان امیدآفرین و روح‌بخش رهبر معظم انقلاب بوقوع بپیوندد؟ اتفاقاتی که به طور طبیعی، مانع از شکل‌گیری رویکرد اصلاح‌گرانه کشور یا دست‌کم موجد تاخیر در انجام این امر فوری و ضروری، برای از بین بردن ظلم و کینه‌ورزی و جایگزینی عدالت و انصاف و برادری به جای آن می‌شود. آیا باید همچنان نگران نقش آفرینی و دخالت های پیدا و پنهان انگلیس در امور داخلی ایران از طریق عوامل سرسپرده به او باشیم!
ادامه مطلب ...
 
مبارزه مسلحانه (حتا با قمه) هم استراتژی، هم تاکتیک! چاپ پست الكترونيكي
۰۴ اسفند ۱۳۹۶
 اشرف دهقانی: دیروز یک بار دیگر توده‌های رزمنده ایران، این بار دراویش گنابادی که همواره با سرکوبها و آزادی‌کشی‌های رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی-به بهانه داشتن مذهبی متفاوت از مذهب مورد تبلیغ رژیم جمهوری اسلامی-مواجه بوده اند ، با نشان دادن گوشه‌ای از خشم و نفرت خود در مقابل مزدوران سرکوبگر، دشمنان مردم ایران از خود رژیم گرفته تا اربابان امپریالیستش را در ماتم و عزا فرو بردند. مهدی کروبی، در نامه‌ای به وزیر کشور ایران نگرانی خود را از برخوردهای صورت گرفته با دراویش گنابادی در شهرستان بروجرد در استان لرستان ابراز کرد. آقای کروبی در بخش دیگری از نامه خود به نفوذ «جریان‌های مارکسیستی» در شهرستان بروجرد در سال‌های پیش از انقلاب ایران و سال‌های اول بعد از انقلاب ایران اشاره کرده و خطاب به وزیر کشور، وزیر اطلاعات و استاندار لرستان نوشته است: «نگرانم که خدای ناکرده دست پنهان چنین افرادی در پشت حوادث اخیر باشد تا به دست افراد مخلص و ساده‌اندیش با جلوه دادن ناامنی در کشور بخواهند انتقام خویش را از جمهوری اسلامی و مردم شهیدپرور بگیرند.»
ادامه مطلب ...
 
۷۵-مین سالگرد تسلیم نازی‌ها در استالینگراد چاپ پست الكترونيكي
۰۳ اسفند ۱۳۹۶
 روس‌ها ۷۵-مین سالگرد پیروزی ارتش سرخ در استالینگراد را در ۲ فوریه با شرکت در یک رژه نظامی و نثار گل به یاد سربازانی که در دفاع از شهر جان باختند، گرامی داشتند. گنادی زیوگانف رهبر حزب کمونیست روسیه در سخنانی به مناسبت این سالگرد فداکاری‌های «بی‌همتای» اهالی شهر را ستود. وی گفت حقیقت درباره استالینگراد، به مثابه بزرگ‌ترین پیروزی برای ارتش‌های شوروی و سند اثبات «کارآیی یک نظام سوسیالیستی برنامه‌ای» همیشه موجب «دندان قروچه» در میان ضدکمونیست‌ها بوده است، و روایت‌های ساختگی درصددند نیروهای شوروی را به ددمنشی نیروهای آلمانی ترسیم کنند.
ادامه مطلب ...
 
برگزاری فوری و آزاد انتخابات، بدون مهندسی شورای نگهبان چاپ پست الكترونيكي
۰۳ اسفند ۱۳۹۶
 دکتر احمدی‌نژاد: علی‌القاعده برداشت این نیست که این اظهارات صریح از جانب رهبری که دارای قدرت و اختیارات بسیار گسترده و بی‌بدیل هستند، صرفاً با هدف همراهی با مردم و کاهش آلام آنان و یا به عنوان توصیه هایی اخلاقی بیان شده باشد، بلکه نیازمند اقدامات عملی و فوری برای اصلاح وضع کشور در جهت خواست و رضایت مردم است. به پیوست پیشنهادهای تفصیلی در راستای انجام اصلاحات اساسی در قوای سه‌گانه و نهادها و ارگانهای گوناگون و به ویژه دفتر حضرتعالی و در سیاست‌های راهبردی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، به منظور انطباق نحوه اداره کشور به خواست مردم و فلسفه وجودی انقلاب و نظام اسلامی که مستلزم تغییراتی در قانون اساسی نیز هست و قبلاً تدوین شده را ارسال می‌دارم.
ادامه مطلب ...
 
در حاشیه بیانات رهبر انقلاب چاپ پست الكترونيكي
۰۲ اسفند ۱۳۹۶
باید پرسید آیا جایگاه عدالت در منظومه فکری رهبری دچار تغییر شده؟ چگونه پیشرفت پیش از این بدون عدالت نامفهوم معرفی می‌شد اما امروز ضمن بیان اینکه پیشرفت اتفاق افتاده مساله عدالت به وضوح متروک معرفی می‌شود؟ صرف اطلاع از وجود انتقاد چه دردی را درمان می‌کند؟ آیا چنین اطلاعی نباید موجب شود که هر چه سریعتر دست به اصلاحاتی اساسی زده شود و امثال رئیس قوه قضائیه برکنار گردند و گروهی مستقل و هوشمند و سازش‌ناپذیر به کل عملکرد این قوه -به عنوان مهم‌ترین رکن عدالت در کشور- رسیدگی کنند؟
ادامه مطلب ...
 
پناه از دست عقرب حاشیه به مار غاشیه! چاپ پست الكترونيكي
۰۲ اسفند ۱۳۹۶
 در تجمع اعتراضی امروز کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی که با هدف اعتراض به تصویب بند ز تبصره 7 لایحه بودجه برگزار شد. تجمع‌کنندگان اعلام کردند: حق درمان کارگران جزء اموال عمومی کشور نیست و هر کس این دو را با هم خلط می‌کند، از حقوق اطلاعی ندارد و جایش در مجلس شورای اسلامی نیست. نگاه بیدار جامعه‌ی کارگران کشورمان این روزها شاهد عدم موفقیت دولت تدبیر و امید در عمل نمودن به وعده‌های انتخاباتی خود می‌باشد. وعده‌های احساسی همچون بهبود وضعیت معیشت، رونق اقتصادی، بی‌نیازی به یارانه‌های نقدی آحاد ملت و... باعث گردید که این قشر را در آرزوی آینده‌ای بهتر با خود همراه نماید اما در عمل خروجی همه‌ی آن وعده‌ها: افزایش فاصله طبقاتی، کوچک شدن سفره اقشار مختلف جامعه علی‌الخصوص کارگران، رکود اقتصادی و عدم امنیت شغلی از آن جمله بوده است.
ادامه مطلب ...
 
یونان در بازی خطرناک خاورمیانه چاپ پست الكترونيكي
۰۱ اسفند ۱۳۹۶
 الکسیس تسیپراس و حزب سیاسی او-سیریزا- برای یک لحظه تاریخی کوتاه این امید را برانگیختند که یونان می‌تواند موج چپگرایی در اروپا را که زمان طولانی دچار افت بوده است، به خیزش درآورد. تسیپراس که اکنون نخست‌وزیر است، گفتمان سیاسی خود را تغییر داد و به تدریج گفتمانی را در پیش گرفت که بیش‌تر با همان سیاست‌های نولیبرالی که در وهله نخست کشور او را به زانو درآورد، هم‌خوانی دارد. تعجب‌آور نیست که نوکر‌صفتی اقتصادی پیش‌درآمد بندگی سیاسی است. سیریزا نه تنها به آرمان‌های مردمی که علیه ریاضت و بسته‌های نجات رأی داده بودند، بلکه به میراث تاریخی طولانی کشور در حفظ روابط دوستانه با همسایگان خود نیز خیانت کرد.
ادامه مطلب ...
 
دست مجلس و دولت در جيب کارگران! چاپ پست الكترونيكي
۳۰ بهمن ۱۳۹۶
در حالیکه دولت حسب حسابرسی‌های انجام شده بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است، در سال ۹۷ سهم درمان از حق بیمه کارگران را به خزانه خود منتقل خواهد کرد. براساس بند "ز" این تبصره مدیریت بخشی از منابع و درآمدهای سازمان تامین اجتماعی مورد موافقت نمایندگان واقع شد و در پی این مصوبه سهم درمان از مجموع ماخذ کسر حق بیمه نزد خزانه‌داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تامین اجتماعی متمرکز می‌شود. 
ادامه مطلب ...
 
در زمینه «عدالت» اقرار می‌کنیم که عقب مانده ایم! چاپ پست الكترونيكي
۳۰ بهمن ۱۳۹۶
پیشرفت در عرصه های مختلف به معنای واقعی کلمه رخ داده اما در زمینه «عدالت» اقرار می‌کنیم که عقب مانده ایم.  این خطاست که برخی تصور کنند به اسم انقلاب باید به همه‌چیز و به همه حوادث و بخشهای نظام اسلامی زبان انتقاد و اعتراض داشت، زیرا انقلاب یعنی باید نظام اسلامی، مردم‌سالاری دینی و نظام امت و امامت با هدف‌ها و جهت‌گیری انقلابی باشد. ما نتیجه اتکاء به خارجی‌ها را در قضیه برجام مشاهده کردیم و در قضیه مذاکرات هسته‌ای به آنها اعتماد کردیم اما سودی نبردیم. باید از بیگانه بهره برد اما نباید به او اعتماد و تکیه کرد چرا که از راههای مختلف بر سرنوشت کشور مسلط می شود و همه مسئولان باید این مسئله بسیار مهم را در کانون توجه داشته باشند.
ادامه مطلب ...
 
قیل‌وقال «دمکراتیک» و نبش‌قبر طرح ۶۰میلیون دات کام چاپ پست الكترونيكي
۳۰ بهمن ۱۳۹۶
سر و صدایی که به‌اصطلاح «چپ نو» یا «چپ دموکرات» این روزها در پی سخنرانی ۲۲‌ بهمن حسن روحانی به راه انداخته یادآور تئوری‌بافی‌ها و حرافی‌های ۱۳ سال پیش آن‌ در باره طرح «۶۰ میلیون دات کام» است. در آن زمان درباره برگزاری همه‌پرسی در ایران صدها مقاله نوشته شد، فعالین این «چپ» در گذاشتن امضای خود در پای آن طرح با هم مسابقه گذاشتند. اما،  زمان و انتخابات سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ پوچی آن تئوری‌بافی‌ها را چنان به اثبات رساند که یافتن نشان از آن تفسیرها و تئوری‌ها حتا در بایگانی نشریات خود این «چپ» تقریباً غیرممکن است. بد نیست این «چپ» در ادامه سنن مبارزاتی خود با توجه به افزایش جمعیت ایران در این ۱۴-۱۳ سال طرح و سایتی به نام «۸۵‌میلیون دات کام» براه بیاندازد!
ادامه مطلب ...
 
نگرش شترگاوپلنگی نویسندگان نشریۀ «نامه مردم»! چاپ پست الكترونيكي
۲۹ بهمن ۱۳۹۶
کسانی که می‌گویند: «در کنار جنبش اعتراضی توده‌ها در راه پایان دادن به استیداد و حاکمیت ارتجاع بر میهن ما» می‌رزمند و آماده‌اند «با همهٔ نیروهای آزادی‌خواه و دموکراتیک، با همهٔ اصلاح‌طلبانی که خواهان پایان دادن به استبداد هستند و همهٔ نیروهای ملی خلق‌های ایران، دست در دست هم، در جبهه‌یی واحد، برای پایان دادن به دیکتاتوری در ایران، برای پایان دادن به حاکمیت انحصاری و مخرب کلان‌سرمایه‌داری بر حیات اقتصادی کشور که مسبب اصلی فقر و محرومیت دهشتناک میلیون‌ها ایرانی است، برای پایان دادن به فساد بی‌سابقهٔ دستگاه‌های حاکم و رهبران رژیم که منابع ملی کشور را به‌غارت برده‌اند و برای استقرار آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در ایران همکاری» کنند، امر تحقق بخشیدن به شعار «مبارزه با خصوصی‌سازی را به جنبشی سراسری تبدیل کنیم» را به کدام نیروها و به کدام «جبهه» واگذار نموده اند؟
ادامه مطلب ...
 
«اصلاح‌طلبان» همان هستند که بودند! چاپ پست الكترونيكي
۲۹ بهمن ۱۳۹۶
 اکنون جریان سیاسی خاص و یکپارچه‌ای بر مقدرات کشور حاکم است، دو سال و نیم حاکمیت این نگرش بر قوه مجریه که برخوردار از پشتیبانی تمام‌عیار سایر قوا نیز هست، رویکردهای اساسی و روندهای حرکت سیاسی، اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی را به وضوح تغییر داده است. از دل رادیکالیسم و تنگ‌نظری در عرصه بین‌الملل به جای ابتکار عمل انفعال به وجود می‌آید و به جای استفاده از فرصت‌های جدید‌ بین‌المللی، فرصت‌سوزی شکل می‌گیرد و «کمونیسم» که به تعبیر امام راحل به موزه‌های تاریخ سپرده شده بود، محور جدیدی از توجهات جدید بین‌المللی کشور ما می‌شود و معدود دولت‌هاي كمونيستي براي انعقاد عقد اخوت محوریت می‌یابند...
ادامه مطلب ...
 
<< شروع < قبلي 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدي > پايان >>

نتايج 1 - 27 از 8989
رفيق خسرو روزبه، قهرمان ملی ايران
انتشارات عدالت
ورودی کاربران


ثبت نام در سیستم کاربری امکان درج واکنش شما نسبت به مطالب تارنگاشت عدالت را فراهم میکند.
کارتهای دیجیتال عدالت
مطالب دریافتی
مطا لب برگزیده

 

  •  عدالت اجتماعی بخشی جدايی ناپذير از حقوق بشر است!

  • سياست تعديل اقتصادی مغاير منافع زحمتکشان و امنيت ملی است!

  • آزادی زندانيان سياسی؛  آزادی احزاب سياسی، سنديکاهای کارگری و سازمان های صنفی و توده ای!

 

© 2002-2007 تارنگاشت عدالت